Rok duszpasterski

W okresie przed ważnymi uroczystościami religijnymi duchowni zapraszają na nauki poświęcone teologii oraz liturgii (rok liturgiczny) nadchodzącego święta. Każda uroczystość związane jest z ważną zasadą religii, relacja między wiarą, życiem codziennym oraz liturgią. Silne doznanie liturgii jest oparte na łączeniu stylu życia z głoszoną wiarą.

Celem, który ma posiadać Rok wiary, ustanowiony przez wspólnotę kościoła, ma być stworzenie warunków do autentycznego oraz odnowionego poczucia wiary, zastosowanie udziału misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien również wyrazić wspólnotowe przyrzeczenie do lepszego zrozumienia oraz prawd zasadniczych zasad wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm powinien stać się również podstawowym narzędziem umacniania w wierze, zwłaszcza dla tych, jacy troszczą się o zrozumienie prawdy chrześcijan.

Do zasadniczych obowiązków liturgicznych zalicza się: składanie ofiar, modlitwa, oczyszczenia i ablucje, a także pozostałe sposoby oddawania czci bogom oraz wybranym świętym. Liturgia chrześcijańska za cel ma upamiętniać historię zbawienia, męki oraz zmartwychwstanie Chrystusa, jak również tworzyć grono wierzących. Liturgia jest sprawowana poprzez pełne zgromadzenie, aczkolwiek najważniejsze funkcje są najczęściej przewidziane dla ludzi w tym celu wybranych.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.